Jak zadbać o rower w czasie zimy?

22 października 2018 Skomentuj

W sezonie jesienno – zimowym większość osób decyduje się na rezygnację z uprawiania sportu na dworze. Niska temperatura i śliska nawierzchnia nie są wprawdzie przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze, jednak spora część miłośników kolarstwa wybiera w chłodnych miesiącach inne rodzaje aktywności fizycznej. Jeżeli zimą nasz rower nie będzie eksploatowany, pamiętajmy o tym, by prawidłowo o niego zadbać. Odpowiednia pielęgnacja i właściwe przechowywanie to absolutna podstawa!

Miejsce na rower

Pomieszczenie, w którym umieścimy rower na czas zimy, musi być przede wszystkim suche i ciepłe. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zniszczenia istotnych elementów roweru, natomiast duża ilość wilgoci wiąże się z ryzykiem pojawienia się niechcianej i niebezpiecznej rdzy. Dobrze jest przechowywać rower w takich pomieszczeniach, jak garaż, strych lub piwnica, pod warunkiem, że są one ocieplane i suche. Możemy także umieścić go w domu albo mieszkaniu. Przeszkodą nie powinna być niewielka ilość miejsca – w takim wypadku sprawdzą się wieszaki, umożliwiające zawieszenie roweru na ścianie albo suficie.

Dokładne oczyszczenie

Zanim zafundujemy naszemu rowerowi kilkumiesięczną przerwę, musimy odpowiednio o niego zadbać. Pierwszym krokiem jest skrupulatne pozbycie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które z pewnością znajdują się na naszym rowerze po sezonie wiosenno – letnim. Do mycia możemy zastosować ciepłą wodę z odrobiną płynu do naczyń oraz delikatną gąbkę lub ściereczkę. Dobrze sprawdzą się także specjalistyczne, łagodne środki chemiczne. Nie zapomnijmy o dokładnym osuszeniu całego roweru, ponieważ wilgoć sprzyja korozji.

Konserwacja i zabezpieczenie części

Łańcuch to element szczególnie narażony na pojawienie się rdzy. Przed zimą należy go dokładnie nasmarować, by służył nam także w kolejnym sezonie. Zdejmijmy wszelkiego rodzaju akcesoria i przechowujmy je w bezpiecznym, suchym miejscu. Warto pamiętać o wyjęciu baterii, np. tych, które znajdują się w lampach, aby uniknąć ich wylania. Przerzutki należy ustawić w taki sposób, żeby sprężyna była napięta w jak najmniejszym stopniu. Pamiętajmy również o rozpięciu linek hamulcowych, aby zapobiegać ich rozciągnięciu.

Napompowanie kół

Kolejnym krokiem, o którym nie można zapomnieć, przygotowując rower do zimy, jest właściwe napompowanie kół. Zwróćmy uwagę na to, by ciśnienie powietrza odpowiadało maksymalnemu, zalecanemu przez producenta. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko odkształcenia się opon – jest to niezwykle ważne, jeżeli rower będzie przechowywany w pozycji stojącej. W takim wypadku warto co jakiś czas przekręcać koła, zmieniając w ten sposób miejsce styku opony z podłożem. Nie będziemy musieli się martwić o odkształcenia, jeśli zdecydujemy się na zawieszenie roweru na specjalnym wieszaku.

Dbanie o rower w miesiącach zimowych pozwoli nam cieszyć się dobrym stanem roweru w kolejnym sezonie. Pamiętajmy o tym, że niska temperatura nie oznacza, że musimy rezygnować z ulubionej formy aktywności fizycznej.