Jak przechowywać rower?

25 sierpnia 2017 Skomentuj

Wiele osób używających roweru do codziennej komunikacji zastanawia się jaki sposób jego przechowywania będzie najlepsze. Piwnica, balkon, a może przypięty na ulicy – przygotowaliśmy kilka porad, jak niezależnie od miejsca zadbać o bezpieczeństwo i dobrą kondycję naszych dwóch kółek.

Powiedzmy sobie szczerze – bardzo często rower przechowujemy po prostu tam gdzie możemy. Nie zawsze jest możliwość wniesienia roweru do mieszkania, nie każdy ma balkon czy piwnicę. Nie każdy administrator bloku może zgodzić się na przechowywanie roweru na klatce schodowej. W takiej sytuacji musimy radzić sobie z tym co mamy – chociaż często nie będzie to najbardziej optymalne miejsce.

 Po pierwsze – bezpieczeństwo

Stara zasada głosie, że nie ma w stu procentach bezpiecznego miejsca do przechowywania roweru. Jeśli ktoś bardzo chce rower ukraść i tak to zrobi. Wystarczy, że będzie miał wystarczająco dużo czasu. Włamanie do garażu, pokonanie nawet najbardziej wymyślnych zabezpieczeń, a nawet zdjęcie roweru z balkonu – historia zna i takie przypadki. Oczywiście problem narasta jeśli mamy do czynienia z bardzo drogim rowerem. W przypadku roweru miejskiego jest znacznie większa szansa, że jego niższa wartość i dobre zabezpieczenie złodzieja od kradzieży powstrzyma.

Po pierwsze – jeśli mamy taką możliwość nie trzymajmy roweru na zewnątrz. Balkon, klatka schodowa czy nawet wewnętrzne podwórze to zawsze miejsce lepsze niż ulica, zwłaszcza w nocy. Każda dodatkowa przeszkoda do pokonania może sprawić, iż potencjalny złodziej z kradzieży zrezygnuje.

Niezależnie od tego gdzie trzymamy rower użyjmy dodatkowego zabezpieczenia. Przypnijmy go np. do kaloryfera w piwnicy, poręczy na balkonie czy krat na podwórku. Żadnego miejsca poza własnym mieszkaniem nie traktujmy jako w stu procentach bezpiecznego. Podstawą skuteczności działania złodzieja jest czas – więc każda dodatkowa trudność na drodze do zdobycia łupu może okazać się decydująca żeby od kradzież odstąpić.

Chroń swój rower przed warunkami atmosferycznymi

Jeśli zależy nam na tym aby nasz ukochany rower długo zachował atrakcyjny wygląd i zadowalający stan techniczny, musimy odpowiednio go zabezpieczyć. Oczywiście najlepiej byłoby trzymać go w ciepłym mieszkaniu, przy łóżku i cieszyć co rano oczy jego widokiem – ale nie zawsze jest to możliwe.

Rowerom szkodzi nie tylko woda, ale także sama znajdująca się w powietrzu wilgoć, czy zmiany temperatur. Jeśli przechowujemy rower np. na balkonie lub na podwórku, przykryjmy go specjalnym pokrowcem, takim jak LeGrand Shelter. Pomieści się pod nim każdy nawet duży rower miejski. Taka forma zabezpieczenia uchroni nas przed rdzą czy koniecznością zbyt częstego konserwowania napędu. Pokrowiec to też bardzo przydatny gadżet kiedy przechowujemy rower w garażu, piwnicy lub innym zakurzonym miejscu – pozwoli nam uniknąć konieczności czyszczenia roweru przed każdą jazdą.

Nie zostawiajmy roweru na dłużej ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach. Może to spowodować ich odkształcenie, co będzie później odczuwalne podczas jazdy.

Pamiętajmy o tym, aby niezależnie od miejsca w którym zostawiamy rower, w miarę regularnie na nim jeździć. Nie ma nic gorszego dla łożysk, opon czy napędów od długiego zastoju. Dlatego kiedy tylko możemy, zabierajmy nasze dwa kółka na choćby krótką przejażdżkę.

Kategoria: