Jak bezpiecznie jeździć rowerem po mieście?

2 marca 2018 Skomentuj

Rower to świetny i wygodny sposób na miejską komunikację. Jak jednak zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa w ruchu ulicznym? Przyda się zarówno nieco techniki jazdy jak i odpowiedniego wyposażenia.

Współczesne duże miasta coraz bardziej zwracają się w stronę rowerzystów. Kolejne kilometry nowoczesnych ścieżek rowerowych to już nie tylko domena największych ośrodków takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź i Trójmiasto ale też mniejszych miejscowości. Niestety często musimy jeszcze dzielić ulice z samochodami. W związku z tym warto wiedzieć jak się zachowywać, aby ta koegzystencja była jak najprzyjemniejsza

Po pierwsze – stan techniczny roweru

Zawsze przed jazdą sprawdzaj stan techniczny roweru. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i unikniesz wpadek i problemów na mieście. Dopompowanie powietrza do opon zajmie Ci w domu kilka minut, w trasie możesz nie mieć pompki lub za bardzo męczyć się na słabo napompowanych kołach.

Pamiętaj także o sprawdzeniu wyposażenia roweru. W mieście przydatne będą dzwonek, koszyk rowerowy, a także dobre zapięcie, którym przypniesz rower np. do stojaka.

Po drugie – widoczność

Niezależnie od tego czy podróżujemy boczną drogą, miejską ulicą czy ścieżką rowerową musimy zadbać o oświetlenie. Chodzi zarówno o to abyśmy my dobrze widzieli drogę przed rowerem, jak i aby inni mogli odpowiednio wcześnie dostrzec nas. Wiele starych rowerów miejskich posiada tradycyjne oświetlenie zasilane na dynamo jednak często to za mało. Po pierwsze – kontrolujmy stan oświetlenia. Przepisy wymagają obecności w rowerze zarówno białego światła przedniego jak i czerwonego tylnego (stałego, nie pulsującego!). Okresowo sprawdzajmy, czy baterie w naszych lampkach są mocne i światło jest dobrze widoczne. Jeśli po zmroku jeździmy rzadko lub po prostu tego nie planujemy, miejmy przy sobie zawsze choćby najprostszy zestaw oświetlenia pozycyjnego taki jak LeGrand Gleam Set. Im jesteśmy bardziej widoczni tym lepiej – odblaskowe opaski na nogawki, odblaskowe naklejki na rowerze zawsze mogą się przydać.

Dobra widoczność na drodze to nie tylko światło ale i dźwięk. Warto w miejskim rowerze mieć dzwonek – skutecznie ostrzeże pieszych o naszej obecności. Nowoczesne dzwonki takie jak LeGrand XXL Gong są proste w montażu i baaardzo głośne. Jeśli dużo podróżujemy w ruchu ulicznym możemy pomyśleć o wyposażeniu naszego roweru w lusterko wsteczne.

Po trzecie – przewidywalność

Kiedy już musimy jeździć po drogach publicznych warto zachowywać się tak, aby nasze zachowanie było jak najbardziej zrozumiałem dla innych uczestników ruchu. Nie wykonujmy gwałtownych manewrów – czasem naprawdę lepiej wjechać w dziurę czy studzienkę, niż zaskakującym manewrem sprowokować ryzyko incydentu z samochodem.

Rower nie ma kierunkowskazów jednak pamiętajmy o tym aby rękami sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy. Rozglądajmy się, bądźmy zawsze świadomi drogowej sytuacji w której się znajdujemy. Bezwzględnie – przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego które obowiązują nas na równi z innymi uczestnikami ruchu.

 

Po trzeecie –

 

 

Kategoria: