Dlaczego warto jeździć rowerem do pracy

1 marca 2018 , Skomentuj

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem codziennej komunikacji. Niezależnie od pory roku widok osób, które nie mogą sobie wyobrazić dnia bez chociaż chwili spędzonej na dwóch kółkach zupełnie nie dziwi. Jakie są jednak plusy jazdy rowerem do pracy?

Tak naprawdę popularność roweru jako środka komunikacji nie jest czymś nowym. W wielu krajach Europy od dziesięcioleci rower jest podstawowym sposobem na dojazdy do pracy czy szkoły. Holandia, Belgia, Niemcy, Francja – wszędzie tam rowery służą nie tylko do rekreacji, ale także ułatwiają załatwianie codziennych sprawunków. Towarzyszy im cała infrastruktura oraz kultura związana z zasadami ruchu drogowego lub z tym jak rowerzyści są traktowani.

W Polsce rozwój mody na rowerową komunikację obserwujemy dopiero od paru lat. Z roku na rok dostrzegamy też coraz więcej ścieżek rowerowych. Ponadto praktycznie każda nowa, miejska inwestycja nie może obejść się bez np. parkingu dla rowerów. Dlaczego jednak warto w ogóle pomyśleć nad zamianą innych środków transportu na rower?

Rower jest ekologiczny

Miejska rzeczywistość powoli zbliża się do punktu, w którym po prostu nie będzie w stanie pomieścić więcej samochodów. Smog, hałas, niebezpieczeństwo – centra miast pełne aut nie są miejscem zbyt przyjaznym do życia. Komunikacja zbiorowa nie jest rozwiązaniem dla wszystkich – w końcu wielu z nas ceni sobie wolność i niezależność, a tę może nam zaoferować wyłącznie własny pojazd…rower.

Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii, współczesne rowery stały się niezwykle mocną konkurencją dla innych środków komunikacji. Nie emitują spalin, są ciche, coraz wygodniejsze, a także szybkie. Jeśli dodamy do tego rozwój takich technik jak elektryczne wspomaganie – popularne bicykle są wręcz skazane na zdominowanie miejskiej przestrzeni

Rower, czyli ruch to zdrowie

Współczesne tempo życia sprawia, iż w ciągu tygodnia trudno nam wygospodarować czas na aktywność fizyczną. Oczywiście, można pójść wieczorem na siłownię…jednak nic nie zastąpi wysiłku poza obrębem czterech ścian. Wybierając rower jako środek komunikacji, repliki zegarków rolex zamieniamy każdy dojazd do szkoły czy pracy w trening. Sami decydujemy, jak intensywny będzie – może to być lekka przejażdżka na komfortowym rowerze miejskim, lub szybka jazda na dynamicznym modelu w stylu urban. Nawet, jeśli będziemy tylko niespiesznie i z klasą przetaczali się z punktu A do B, mamy zagwarantowaną dzienną dawkę spalania kalorii.

Oszczędzamy – czas i pieniądze

Nawet jeśli wybierzemy autobus lub tramwaj zamiast samochodu, codzienne dojazdy to konieczność stałych wydatków na bilety. To też strata czasu spędzanego w korkach lub na przystankach. Przemieszczanie się na rowerze daje nam poczucie absolutnej wolności – w końcu rower zawsze jest do dyspozycji. Nie musimy czekać, aż przyjedzie tramwaj, nie musimy szukać miejsc do parkowania ani stać w korkach. Nie ogranicza nas nawet zmrok, dzięki coraz doskonalszym systemom oświetlenia. Biorąc pod uwagę bezawaryjność i trwałość rowerów miejskich, wydatek związany z ich zakupem zwraca się bardzo szybko. Przyjemność z jazdy dostajemy…gratis.